Przedszkole Samorządowe im. Kubusia Puchatka w Skokach to przedszkole z tradycjami, to miejsce dobrej zabawy i nauki. Istnieje już od 1945 roku. Obecna nazwa przedszkola została nadana podczas obchodów 25-lecia placówki w maju 2010 roku.

Przedszkole mieści się w pięknym, zielonym, spokojnym i bezpiecznym miejscu. W placówce funkcjonuje 7 oddziałów.

Kadra pedagogiczna liczy 14 nauczycieli. Dbając o dobro dzieci systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, które pozwalają na prowadzenie dodatkowych zajęć: logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, tanecznych, plastycznych.

Do tradycji naszego przedszkola wpisał się:

• Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej,
  • Konkurs recytatorski poezji dziecięcej,
  • Konkurs taneczny,
  • Noc Świętojańska, Mikołajkowa,
  • Powitanie kolejnych pór roku,
  • Akademia z okazji odzyskania Niepodległości,
  • Jasełka,
  • Warsztaty wielkanocne i bożonarodzeniowe,
  • Kiermasz wielkanocny i bożonarodzeniowy.

Nauczyciele wszystkich grup wiekowych prowadzą obserwacje pedagogiczne dzieci, a dla 5-/6 latków diagnozę, które są szczegółowo omawiane dwa razy w roku na zebraniach z rodzicami.

Dzieci wiedzę swoją poszerzają także poprzez różne wycieczki do zakładów pracy, poznawcze oraz na przedstawienia teatralne.

Przedszkole współpracuje z:

• Biblioteką Publiczną w Skokach,
  • SP im. Adama Mickiewicza w Skokach,
  • Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Wągrowcu,
  • OSP w Skokach,
  • Sądem Rodzinnym w Wągrowcu,
  • PCPR w Wągrowcu,
  • Muzeum Regionalnym w Wągrowcu i innymi.

W naszym Przedszkolu nauczyciele celowo i systematycznie stosują elementy aktywizujących metod pracy:

• Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz,
  • Gimnastyki twórczej R. Labana, K. Orffa,
  • Ruchu rozwijającego W. Sherborne,
  • Odmiennej metody nauki czytania I. Majchrzak,
  • Edukacji matematycznej wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
  • Gimnastyki mózgu Dennisona,
  • Pedagogiki zabawy.

Podstawową formą aktywności dzieci w naszym Przedszkolu jest zabawa. Stąd wypływa powszechnie znana prawda, że dziecko powinno uczyć się – bawiąc i bawić się – ucząc.