czwartek, 12 grudzień 2019

RATOWNIK W PRZEDSZKOLU

W październiku gościliśmy w naszym przedszkolu Ratownika Medycznego.
To już kolejne spotkanie zorganizowane dla przedszkolaków.
Celem spotkań prowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego jest przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem spotkania, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie, według jego wskazówek próbowały naśladować masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzieci dowiedziały się również jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze , jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ,ile ma się lat, gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).
Wszyscy przypomnieli sobie także ważne numery telefonów.

Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.